четвртак, 15. јун 2023.

Nasilje nad prosvetnim radnicima

 

Zaposleni u obrazovnim ustanovama ukazuju na to da je nasilje prema prosvetnim radnicima iz godine u godinu sve češće i agresivnije.

„Naša deca imaju velike probleme i ono što im se dešava u kući i njihovom mini okruženju, prenose na nastavnike.

„Mnoga nisu usvojila osnovne društvene vrednosti, jer ih nisu imala u porodici, nisu imala gde da ih usvoje".

 

Pored fizičkog nasilja, nastavnici trpe i vređanje, pretnje, ponižavanje, krađe i digitalno zlostavljanje.

Zbog toga  prosvetni radnici zahtevaju da im se izmenama zakona obezbedi bolja zaštita, kao i da nasilnici krivično odgovaraju.

„Prema trenutnim propisima, učenici koji su počinili neki akt nasilja, mogu da dobiju dva ili jedan iz vladanja, ukor i da ipak završe godinu, dok se ta mera ne izrekne mogu da napuste školu i upišu drugu.

Prosvetne radnike  je veoma pogodio slučaj profesorke iz Trstenika koja je pala na pod kada ju je učenik treće godine srednje škole u učionici zbacio sa stolice, dok su drugi snimali i glasno se smejali, a kasnije video podelili sa drugim učenicima škole.

„Snimak je osmelio prosvetne radnike da kažu šta se dešava dugi niz godina, to je kap koja je prelila čašu.

„Profesorka je simbol žrtve prosvetnih radnika čije se profesija godinama unižava"

Nasilje nad prosvetnim radnicima posledica je urušavanja vrednosti i odsustva komunikacije.

Nasilje se ne odražava samo na život žrtve, već i na celokupni obrazovni sistem - nastavnici ne mogu da drže kvalitetna predavanja, a đaci ih sve manje poštuju.

Mere koje se preduzimaju kada dođe do nasilja u školama, određene su Pravilnikom o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje Ministarstva prosvete.

Vaspitno-disciplinske mere se izriču u okviru škole.

Ukoliko se utvrdi odgovornost učenika, odeljensko veće predlaže mere - ukor direktora ili ukor nastavničkog veća, a učenici školsku godinu mogu završiti sa dvojkom ili jedinicom iz vladanja.

Najrigoroznija mera je ukor nastavničkog veća sa isključenjem, koja može da se primeni samo u srednjim školama, jer je osnovno obrazovanje obavezno.

Nivoi nasilja - šta škola mora da preduzme i u kom trenutku

Pravilnik razvrstava nasilje po nivoima i propisuje kako škola treba da reaguje u zavisnosti od ozbiljnosti situacije.

Ako škola ne može sa sigurnošću da proceni nivo nasilja, može da se obrati drugim institucijama za pomoć - lekarima, Ministarstvu prosvete i socijalnim radnicima.

  • Prvi nivo nasilja: udaranje čvrga, štipanje, uništavanje stvari, psovanje, imitiranje, prozivanje, podsmevanje, lascivni komentari, slanje uznemirujućih SMS poruka.

Ove probleme pokušava da reši razredni starešina ili učitelj, a ako u tome ne uspe - uključuje se pedagoško-psihološka služba.

  • Drugi nivo nasilja: šamaranje, gaženje, ucenjivanje i pretnje, seksualno dodirivanje, svlačenje, slikanje i snimanje, kao i deljenje tog sadržaja.

Razredni starešina reaguje na ove probleme u saradnji sa stručnom službom, uz obavezno uključivanje roditelja.

Ako napori ne daju rezultate, protiv učenika se može  pokrenuti disciplinska procedura.

  • Treći nivo nasilja: tuča, davljenje, napad oružjem, zastrašivanje, iznuđivanje novca, podvođenje, silovanje.

Rad na rešavanju problema preuzima direktor koji mora da uključi roditelje i nadležne službe, kao što su centar za socijalni rad, policija, tužilaštvo ili prekršajni sud.

Pokretanje disciplinskog postupka protiv počinilaca je obavezno.

Postojeći zakonski okvir često se ne primenjuje, niti je dovoljan da pruži adekvatnu zaštitu, ukazuju godinama prosvetni radnici i predstavnici sindikata.

„Tražimo promenu Krivičnog zakona - da ta deca odnosno njihovi roditelji odgovaraju krivično za ono što njihova deca urade. Ovo je samo prelilo čašu.

„Zakoni se ne menjaju, sva prava se daju deci, a oni ne znaju svoje obaveze, mi imamo propast kompletnog društva i želimo da skrenemo pažnju da se obrazovni sistem decenijama urušava.

 

Promena regulative bi delovala preventivno i potencijalno sprečila nasilje.

 

Nešto više od 16 odsto nastavnika srednjih škola je pretrpelo fizičko nasilje, a 78 odsto verbalno.Manje od 18 odsto njih je bilo meta krađe ili uništavanja lične imovine, pokazuje isto istraživanje.

U proseku, svaki šesti odrasli kaže da je bar jednom bio ugrožen od učenika, podaci su studije Nasilje u školama Srbije,  u kojoj je učestovalo više od 15.500 prosvetnih radnika iz 237 osnovnih škola.

Oko dve trećine kaže da je verbalna agresivnost problem, a trećina smatra da problem postoji i sa fizičkom agresijom.

Procenat učenika koji su svedočili nekom obliku nasilja nad prosvetnim radnicima raste iz razreda u razred, pokazuje ovaj rad.

Tako je 25,5 odsto učenika petog razreda videlo verbalno ili fizičko nasilje nad nastavnicima. Taj procenat među decom šestog razreda je 39,1 odsto, sedmog 49,1 odsto, a čak 57,4 osmaka je svedočilo tome da nastavnik trpi nasilje.

 

„Samo prisustvo scenama u kojima je nastavnik ponižen, često i bespomoćan, nosi posledice po ukupnu atmosferu u učionici, pa i školi u celini. Jedna od poruka koju takva situacija može preneti, jeste da su pred nasiljem bespomoćni i odrasli", navodi se u istraživanju.

 

Neki od primera nasilja u školama u Srbiji poslednjih godina:

  • Bor, 2020. - Profesor fizičkog vaspitanja zadobio je lakše povrede pošto ga je napao učenik na stepeništu škole
  • Sremska Mitrovica, 2019. - U toku nastave učenik 8. razreda fizički je napao i povredio direktora škole
  • Užice, 2019. - Učitelja pretukao bivši učenik, koji je pretio i dvema profesorkama jedne srednje škole
  • Beograd, 2019. - Nastavnica pokušala da rastavi dvojicu učenika, a jedan od njih je udario pesnicom u glavu
  • Mladenovac, 2017. - Učenik prvog razreda Tehničke škole napao profesora, a kasnije i policajce
  • Vladičin Han, 2012. - Učenik prvog razreda gimnazije udario profesorku matematike koja je pri padu polomila kuk
  • Sremska Mitrovica, 2009. - Učenik prve godine Srednje tehničke škole pokušao da ispravi ocenu iz hemije tako što je išamarao profesorku, pljuvao je i vređao
  • Novi Sad, 2008. - Učenik osmog razreda osnovne škole zbog jedinice iz likovnog pretio profesorki bacanjem Molotovljevog koktela, đaci snimali napad i navijali
  • Niš, 2007. - Dva svršena maturanta niške gimnazije Deveti maj pretukla profesora informatike dok je držao čas, kao i nekoliko učenika koji su pokušali da ga zaštite
  • Vrnjačka Banja, 2006. - Učenik trećeg razreda Ugostiteljsko turističke škole nekoliko puta udario profesora bejzbol palicom tokom časa
  • Sombor, 2006. - Roditelji dva đaka osnovne škole Dositej Obradović pretukli profesora hemije zbog loših ocena njihove dece

Нема коментара:

Постави коментар